Kitesurfing to sport, który przyciąga coraz większą rzeszę miłośników adrenaliny. Jednakże, dla kitesurferów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę, może być również źródłem niepokoju i obaw. Kitesurfing wymaga nie tylko umiejętności jazdy na desce, ale także panowania nad latawcem, przewidywania warunków pogodowych i zrozumienia zasad bezpieczeństwa. Dlatego, w tym wpisie omówimy najczęstsze obawy nowicjuszy i spróbujemy obalić wszystkie szkodliwe mity.
Jaki jest odpowiedni wiek aby zacząć kurs kitesurfingu?
Najmłodszy uczestnik kursu kite w naszej szkole miał siedem lat, natomiast najstarszy – siedemdziesiąt. W dzisiejszych czasach wiek nie stanowi granicy dzięki temu, że kitesurfing stale ewoluuje i jest coraz bardziej bezpieczny. Rynek oferuje sprzęt specjalnie dedykowany dla różnych grup kursantów, w tym dzieci. Oczywiście, jeśli chodzi o najmłodszych uczestników, ważne jest, aby byli w stanie zrozumieć istotę tego spotu, dlatego na początku proponujemy specjalne, wprowadzające zajęcia, aby ocenić ich zdolności i umiejętności. Nasi instruktorzy zadbają o formę nauki poprzez zabawę i dadzą osobom w każdej grupie wiekowej zalążek pasji, która zostanie z nimi na całe życie!
Poza wiekiem, ważna jest również waga osoby przystępującej do kursu – w przypadku kitesurfingu, jest to minimum trzydzieści kilogramów.
Czy muszę mieć dużo siły aby pływać na kitesurfingu?
Krótko mówiąc, nie. Wymagana jest pewna ilość siły w górnych partiach ciała do kontrolowania latawca kitesurfingowego, ale nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. W zasadzie większość energii potrzebnej do pływania generuje wiatr, który napędza latawiec. Dlatego to właśnie technika i umiejętność panowania nad sprzętem są kluczowe. Warto również pamiętać, że kitesurfing to sport, który można dostosować do swoich umiejętności i siły, wykorzystując odpowiedni rozmiar latawca (im większy latawiec tym więcej mocy) i deski oraz dobierając odpowiednią lokalizację i warunki pogodowe. Na akwenie Zatoki Puckiej można spotkać wiele dzieci, które radzą sobie tak dobrze jak dorośli.
Czy kitesurfing to bezpieczny sport?
Kitesurfing jest sportem podwyższonego ryzyka. To oznacza, że podobnie jak wiele innych sportów wodnych, wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem. Jednakże, jeśli jest wykonywany pod nadzorem doświadczonego instruktora, z dobranym indywidualnie sprzętem i w odpowiednich warunkach, może być jednym z bezpieczniejszych aktywności.
W Kite Zone uczymy na jednym z najbezpieczniejszych akwenów w Europie. Nasza szkoła kite znajduje się na kempingu Chałupy 3, gdzie absolutnie każdy może uczyć się w komfortowych warunkach niezależnie od swojego poziomu zaawansowania. Odpowiednie warunki do nauki zapewnia szeroka przestrzeń, dzięki której instruktorzy wraz z kursantami mogą wychodzić na spot wolny od windsurferów oraz samodzielnie pływających kitesurferów. To pozwala na pełne skupienie się na wykonywanych zadaniach. Dodatkową korzyścią jest płytka i płaska woda, która zapewnia idealne warunki do nauki dla osób początkujących.
Czy jeśli wiatr będzie za silny to mnie porwie?
Jest to pytanie, z którym spotykamy się niezwykle często.
Istnieje ryzyko, że przy silnym wietrze kitesurfer zostanie porwany w kierunku, w którym wieje. Jednakże, jeśli jest on odpowiednio wyszkolony i korzysta z właściwego sprzętu, będzie wiedział jak się zachować, nawet przy niezwykle porywistych warunkach. Najważniejsze są w tym wypadku normy bezpieczeństwa. Poznaje się je już na pierwszych zajęciach, a następnie, w trakcie szkolenia na 2 poziom PZKite rozwija się dalszą wiedzę na ich temat. Producenci sprzętu do kitesurfingu tworzą go tak, aby każdy mógł się odpowiednio ochronić przed możliwymi niebezpieczeństwami. Jeżeli warunki na wodzie są tak silne, że nie można kontynuować sesji, można użyć tzw. zrywki, która sprawi że latawiec przestanie generować moc i opadnie na powierzchnię wody. Jest to najprostszy sposób na zbyt mocny wiatr. Należy pamiętać, że każdy spot do nauki jest inny, a odpowiednie warunki wiatrowe mogą się zmieniać w zależności od miejsca. W całym obrębie Helu zakłada się, że maksymalna siła wiatru do prowadzenia kursów i rekreacyjnego uprawiania kitesurfingu to 30 węzłów.
Gdy wieje poza tę granicę należy pamiętać o własnych ograniczeniach, doświadczeniu i zachowaniu maksymalnej ostrożności. Warto również zwrócić uwagę na to, że każdy ma swoje indywidualne zdolności. Dlatego ważne jest, aby szanować zarówno je, jak i swoje granice, nie ryzykując niebezpieczeństwa.
Jak mieć szybki progres na kursie kitesurfingu?
Postępy w nauce są powiązane z osobistymi predyspozycjami. Rozpoczęcie przygody z kitesurfingiem zazwyczaj trwa tyle samo u każdego kursanta, a różnice indywidualne rozpoczynają się podczas nauki pływania na desce.
Oto kilka wskazówek, które pomogą osiągnąć szybszy postęp podczas kursu kitesurfingowego:
- Wybierz odpowiednie warunki: wybieraj miejsca i warunki pogodowe, które są odpowiednie dla Twojego poziomu umiejętności. Początkujący powinni szukać płaskiej wody i łagodnych wiatrów, aby zacząć ćwiczyć podstawy. Zatoka Pucka oferuje jedne z najlepszych tego typu warunków w Europie!
- Znajdź odpowiedniego instruktora: odwiedź szkołę kitesurfingu, aby zapisać się na zajęcia z doświadczonym instruktorem, który pomoże Ci w nauce poprawnych manewrów. Instruktorzy są w stanie nie tylko przekazać Ci wiedzę dotyczącą podstaw, ale także poprawić Twoje techniki i zwiększyć skuteczność treningu! Aby zapisać się na kurs kitesurfingu w naszej szkole kliknij tutaj.
- Ćwicz regularnie: zadbaj o dobrą kondycję i trenuj codziennie lub tak często, jak to możliwe, aby utrzymać swoje umiejętności. Wielokrotne powtórzenie technik i manewrów pozwoli Ci zwiększyć swoją pewność siebie i szybciej osiągnąć postęp. Podczas kursu, polecamy 2-godzinne zajęcia raz lub dwa razy dziennie z przerwą pomiędzy.
- Wykorzystaj wideoanalizę: nagrywaj swoje sesje treningowe, aby móc je później analizować. Przeglądaj nagrania, aby zobaczyć, co robisz źle i jak możesz poprawić swoje umiejętności!
- Ucz się od innych: obserwuj innych, zaawansowanych kitesurferów i ucz się od nich. Możesz również dołączyć do grupy kitesurfingowej, aby poznać innych entuzjastów i wymieniać się wiedzą.
Pamiętaj, że postęp w nauce kitesurfingu zależy w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji, ale nie można zapomnieć o zaangażowaniu i systematyczności w treningu. Bądź cierpliwy i nie poddawaj się, nawet jeśli napotkasz trudności.
Czy w razie niebezpieczeństwa mogę liczyć na holowanie?
Każda licencjonowana szkoła powinna posiadać swoją motorówkę, która jest dodatkowym zabezpieczeniem w razie ekstremalnych sytuacji, w szczególności tych, odbywających się na głębokiej wodzie. Kite Zone również ma w swoich zasobach taki sprzęt! W razie różnorakich sytuacji w której będziesz potrzebować rescue, nadpłyniemy z pomocą.
Ile czasu potrzebuje żeby pływać na kite’cie?
Jest to najczęściej zadawane pytanie, a zarazem takie, na które najtrudniej jednoznacznie odpowiedzieć. W teorii, ukończenie kursu i dojście do etapu samodzielnego pływania powinno być możliwe w ciągu 12 godzin zajęć. Jest to jednak kwestia wysoce indywidualna. W kitesurfingu musimy połączyć naukę sterowania latawcem razem ze startem z deską, czyli pracę górnych i dolnych partii ciała. Jak już było mówione wyżej, moment startów zajmuje najdłuższą część kursu i to od niego zależy szybkość przejścia na pozostałe etapy.
Doświadczenia z innymi sportami deskowymi np. pływanie na wake’u czy jazda na snowboardzie przyczynią się do jeszcze szybszego progresu!
Skończyłem kurs – czas na swój sprzęt?
Po ukończeniu kursu na pewno chcesz spróbować swoich sił na własną rękę, a do tego potrzebny jest Ci odpowiedni sprzęt. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz go od razu kupować! Wiele miejsc na świecie, w tym nasza szkoła na Półwyspie oferuje wypożyczanie sprzętu do kitesurfingu w atrakcyjnych cenach. Dzięki temu rozwiązaniu, spada z Ciebie przymus zakupu całego zestawu. Jeżeli chcesz zainwestować w dobrą piankę lub trapez, a pozostałe części zostawić na później, możesz to zrobić! Cały sprzęt (wraz z kaskiem i akcesoriami neoprenowymi) znajdziesz w naszej ofercie!
Potrzebujesz pomocy?
Niezależnie od potrzeb, zawsze chętnie doradzimy. Jeżeli posiadasz jakiekolwiek wątpliwości co do wyboru kursu, sprzętu, masz pytania o wyjazdy kite lub dotyczące technik pływania na kitesurfingu – jesteśmy dla Ciebie! Poza sezonem prosimy o kontakt mailowy, a w sezonie – nie wahaj się i wpadnij do naszej bazy na Kempingu Chałupy 3!