fbpx

Kitesurfing – podstawy nauki dla przyszłych kitesurferów

Bartek | 29 Lis 2019

Podstawy kitesurfingu to ekscytujący sposób na aktywne spędzenie lata nad wodą oraz świetna zabawa dostarczająca solidnej dawki adrenaliny. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologicznemu sprzętu sport ten stał się bezpieczny i dostępny dla każdego. Mimo wszystko pierwsze kroki w kitesurfingu warto stawiać pod okiem doświadczonego instruktora w zaufanej szkółce. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zostaliśmy odpowiednio przygotowaniu do uprawiania kitesurfingu.

Bartek | 29 Lis 2019

Kitesurfing – czyli surfowanie z deską i latawcem

Kitesurfing to młody, dynamicznie rozwijający się sport wodny. Tak samo, jak w przypadku windsurfingu czynnikiem umożliwiającym nam swobodne przemieszczanie się po wodzie jest wiatr. W windsurfingu jako siła napędowa wykorzystywany jest żagiel, w kitesurfingu służy do tego latawiec. Sterowany jest on za pomocą drążka z linkami przymocowanego do trapezu zakładanego przez kitesurfera. Obydwa sporty różnią się również budową deski, ta wykorzystywana w kitesurfingu jest zdecydowanie mniejsza. Prowadzi się ją na krawędzi, podobnie do snowboardu. Jedną z istotnych zalet tego sportu jest duża mobilność, sprzęt nie zajmuje wiele miejsca. W ostatnich latach obserwujemy duży wzrost popularności tej dyscypliny w Polsce.

Flota kitesurferów podczas wyścigu

Bezpieczeństwo i sprzęt

Do uprawiania kitesurfingu niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Do najważniejszych elementów wyposażania każdego kitesurfera należy latawiec oraz deska. W zależności od szerokości geograficznej kitesurfer będzie również uzbrojony w akcesoria zapewniające mu komfort termiczny lub chroniące przed słońcem. Cała siła napędowa latawca spoczywa na trapezie-specjalnej uprzęży przypiętej do pasa kitesurfera, dzięki, której pływanie nie wymaga olbrzymiego wysiłku. Gdyby nie trapez pływanie na kitesurfingu byłoby praktycznie niemożliwe.

Instruktor kitesurfingu pokazuje podstawy kitesurfingu nad wodą

Latawiec – nasze źródło mocy napędowej

Latawiec to nasze źródło napędu. Latawce do kitesurfingu produkowane są w różnych rozmiarach i rodzajach. Przed każdym wejściem na wodę kite’a dobieramy w zależności od panujących warunków wiatrowych. Rozmiar latawca zależy od aktualnej siły wiatru oraz naszej wagi. Im mocniejszy wiatr tym mniejszą powierzchnię będziemy potrzebowali.

Bar – drążek z linkami za pomocą, którego sterujemy latawcem

Za pomocą baru sterujemy latawcem. Jest to drążek szerokości około 50 cm, do którego przypięte są linki i pozostałe elementy odpowiadające za to, żeby latawiec unosił się w powietrzu i wykonywał nasze polecenia. Jednym z najważniejszych elementów baru jest system bezpieczeństwa. Dzięki temu prostemu mechanizmowi za pomocą jednego ruchu ręka jesteśmy w stanie uwolnić się od latawca w sytuacji niebezpieczeństwa.

Deska – dzięki niej poruszamy się po wodzie

Deska do kitesurfingu w dużym uproszczeniu budową przypomina deskę snowboardową. Dzięki stosunkowo dużej wyporności unosi się na wodzie. Deski mierzą od 130 cm do 155 cm i można sklasyfikować je na kilka rodzajów. W zależności od stylu pływania w kierunku, którego zamierzamy się rozwijać. Kitesurfing bowiem umożliwia nam pływanie na falach, na deskach wyglądem zbliżonych do surfingowych lub wykonywanie efektownych skoków i ewolucji. Do freestyle’u bardzo popularnego w szczególności wśród młodszych kitesurferów korzysta się z desek typu twin tip, zbliżonych wyglądem do snowboardowych.

Trapez – specjalna uprząż odciążająca ręce

Trapez do Kitesurfingu opasa zawodnika i podpina go bezpośrednio do drążka sterowniczego (baru), przez co możemy bezpośrednio kontrolować moc latawca, znacząco odciążając prace górnych partii ciała takich jak ręce i plecy. Bez trapezu sterowanie latawcem byłoby niemal niemożliwe. Dzięki tej uprzęży jesteśmy w stanie pływać na kitesurfingu przez wiele godzin wykonując przeróżne ewolucje będąc jednocześnie podpiętymi do latawca, kontrolując w pełni jego moc i pracę. Jednym z elementów trapezu jest leash, który podpinamy do specjalnie przystosowanego do tego miejsca (zazwyczaj jest to metalowe kółeczko, na którymś z boków), a następnie łączymy z linką systemu bezpieczeństwa odchodzącą od baru.

Jak wygląda nauka kitesurfingu?

Nauka kitesurfingu jest podzielona na kilka poziomów. Każdy poziom odpowiada za inny stopień wtajemniczenia w sztukę surfowania z latawcem. Pamiętajcie, żeby nigdy nie uczyć się pływać samemu, gdyż może się to zakończyć tragedią. Podobnie jak sami nie uczymy się skakać ze spadochronem, tak samo uczymy się kitesurfingu pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Nauka podstaw kitesurfingu w licencjonowanej szkole jest gwarancją szybkiej i bezpiecznej nauki.

PZKite I – Czego możemy spodziewać się podczas pierwszych lekcji nauki kitesurfingu?

Kurs kitesurfingu zaczynamy od godzinnej teorii, w trakcie której poznajemy wszystkie podstawy kitesurfingu. Podczas niej instruktor przedstawia nam zagadnienia z teorii wiatru, budowy latawca oraz zasad rescue – jak i kiedy używać systemów bezpieczeństwa. Kolejnym krokiem jest nauka sterowania latawcem, zaczynając od małego latawca treningowego na dużym kończąc. Na następnych zajęciach kursant trenuje body dragi, czyli pływanie na brzuchu przy wykorzystaniu siły latawca.

Po pierwszym poziomie jesteśmy w stanie spokojnie ocenić czy kitesurfing to sport dla nas.

Instrukotka kitesurfingu przekazuje latawiec do kitesurfingu kursantce podczas lekcji kitesurfingu

PZKite II – Podstawy kitesurfingu za nami, czas na starty z wody

W drugim etapie szkolenia uczymy się jak poprawnie wystartować latawiec z pomocą asystenta. Ta wiedza pozwoli nam bezpiecznie rozpocząć każdą sesję kite.

Następnie przechodzimy do ćwiczenia body dragi do deski. Dzięki temu bez problemu poradzimy sobie w momencie zgubienia deski podczas pływania.

Teraz już nie pozostaje nic innego jak pierwsze próby startów. Ten etap szkolenia ciężko określić godzinowo. Wiele zależy od predyspozycji i wcześniejszych doświadczeń sportowych. Dodatkowym punktem zdobytym w PZKite II jest umiejętność zachowania się na głębokiej wodzie w sytuacji awaryjnej – self rescue.

Kitesurfer płynie w prawo podczas kursu kitesurfingu

PZKite III – Ostatni krok do samodzielnego pływania

Ostatnim krokiem w samodzielnym pływaniu jest nauka utrzymywania i nabierania wysokości, utrzymywania prawidłowej pozycji ciała podczas pływania oraz zwrotów. Po zdobyciu tych umiejętności, potwierdzonych przez instruktora kartą progresu, możemy bez obaw wypożyczać sprzęt. Podczas tego etapu poznamy również prawo drogi, dzięki czemu będziemy bezpiecznie poruszać się po każdym akwenie na świecie.

Kitesurferka płynie w lewo na Mewiej Rewie podczas nauki kitesurfingu na Helu

Jak widać powyżej kitesurfing nie jest skomplikowanym sportem. Już po 2 godzinach zapoznajemy się z podstawami kitesurfingu, aby płynnie zacząć naukę tego co sprawia najwięcej zabawy. Pamiętajcie, aby zawsze upewnić się, czy szkółka, w której będziecie się szkolić posiada licencję i wykwalifikowanych instruktorów. Dzięki temu bezpiecznie ukończycie kurs kitesurfingu. Pozwoli to Wam na pewne pływanie na kite oraz spokojnie zdobywanie nowych umiejętności.

Have no product in the cart!
0