fbpx

Kitesurfing – co powinien wiedzieć przyszły kitesurfer?

Bartek | 18.02.2020

Kitesurfing jest bez wątpienia jednym z najfajniejszych sportów wodnych, których powinien spróbować każdy, kto lubi wodę i obcowanie z naturą. W głowach przyszłych kitesurferów zapewne rodzi się wiele pytań: jak zacząć? gdzie można się nauczyć i jak długo to trwa?

Bartek | 18.02.2020

W tym kompletnym przewodniku dla początkujących postaram się dokładnie przedstawić Wam na czym polega kitesurfing. Poruszymy temat sprzętu kitesurfingowego oraz co trzeba zrobić, aby stać się kitesurferem. Ponadto omówimy wszystko, co warto wiedzieć o aspektach bezpieczeństwa tego sportu oraz o ogólnym stylu życia i kulturze kitesurfingowej.

Czym właściwie jest kitesurfing?

Kitesurfing jest sportem wodnym, w którym siłę napędową podobnie jak w żeglarstwie, czy windsurfingu stanowi wiatr. Kitesurfing łączy wiele aspektów takich sportów jak wakeboarding, snowboard, windsurfing, surfingu, paralotniarstwo, skateboarding i żeglarstwo. Do poruszania się po wodzie wykorzystujemy deskę oraz latawiec. Surfowanie z latawcem można uprawiać zarówno na płaskich lagunach, jak i wzburzonych morzach czy dużych falach. Wszystko, czego potrzebujesz do uprawiania tego sportu to wiatr i woda. Z kitesurfingiem wiąże się bardzo dużo zabawy i możliwości rozwoju. Po opanowaniu podstaw jazdy wzdłuż i pod wiatr można zacząć jeździć szybciej, skakać, robić triki freestyle’owe, jeździć na falach lub wybierać się na spływy z wiatrem wzdłuż wybrzeża.

Jakiego sprzętu potrzebuję, żeby nauczyć się kitesurfingu?

Do uprawiania kitesurfingu potrzeba dużo mniej sprzętu niż do windsurfingu. Deski kitesurfingowe są znacznie mniejsze i wyglądem przypominają bardziej deski snowboardowe niż windsurfingowe (z wyjątkiem desek do pływania na falach). Dzięki temu kitesurfing jest sportem niezwykle mobilnym i można spakować się nawet do najmniejszego samochodu. Latawce są przechowywane w poręcznych plecakach i nie ważną więcej niż 5 kilogramów.

Na początku swojej przygody nie potrzebujesz więcej niż dwóch różnych rozmiarów latawców. Przed kursem kitesurfingu nie powinieneś kupować własnego sprzętu. W profesjonalnych szkołach zawsze dostaniesz sprzęt, który spełnia najnowsze standardy bezpieczeństwa. Oprócz deski i latawca będziesz potrzebować również pianki neoprenowej, trapezu (specjalnej uprzęży), kasku i kamizelki asekuracyjnej. W zależności od pory roku lub szerokości geograficznej niezbędne będą również akcesoria neoprenowe jak: buty, rękawiczki czy opaski na głowę.

Czy przyszły kitesurfer musi spełniać jakieś kryteria, aby zacząć?

Aby nauczyć się kitesurfingu nie musisz być wyczynowym narciarzem, snowboardzistą czy też posiadać kondycję maratończyka. W Kite Zone zajmujemy się osobami o różnych predyspozycjach fizycznych i w różnym wieku. Przez 20 lat funkcjonowania szkoliliśmy osoby między 8 a 80 rokiem życia.

Najważniejsze, aby kursant nie posiadał jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych, które wykluczają go z uprawiania sportów wyczynowych. Jeśli nie jesteś pewien/pewna, czy możesz nauczyć się kitesurfingu, wskazana jest, wizyta u lekarza przed rozpoczęciem nauki kitesurfingu. Przyszły kitesurfer powinien też umieć pływać i nie bać się wody.

Czy potrzebuję lekcji, aby nauczyć się kitesurfingu?

Bezwzględnie tak! Uczenie się samemu lub z pomocą szwagra, który obejrzał kilka filmików na youtube może się skończyć tragicznie dla Ciebie,a co gorsza dla niewinnych osób postronnych. Kitesurfing jest sportem ekstremalnym, ale jeśli uczymy się go z głową i z pomocą profesjonalnego instruktora jest bezpieczny i zaskakująco łatwy!

Gdzie zatem zapisać się na lekcje kitesurfingu?

Na całym świecie znajdują się szkoły kite’a i wykwalifikowani instruktorzy. Do najpopularniejszych kierunków kitesurfingowych w Europie należą: Hiszpania, Włochy, Egipt, Grecja, a na świecie: Brazylia, Karaiby, Hawaje, Australia, Zanzibar, Sri Lanka i wiele innych rajskich miejsc na Ziemii. Co najważniejsze! Jeden z najlepszych spotów do nauki kitesurfingu w Europie znajduje się w Polsce! Mowa bowiem o Półwyspie Helskim, który posiada świetne warunki do stawiania pierwszych kroków na desce.

Na profesjonalnym kursie kitesurfingu w Chałupach nauczysz się nie tylko umiejętności pływania w lewo i prawo, ale także poznasz bardzo ważne zagadnienie z dziedziny bezpieczeństwa, prawa drogi czy przygotowania sprzętu do pływania.

Jak wybrać instruktora lub szkołę kite surfingu?

Jeśli szukasz dobrej szkoły kitesurfingowej, koniecznie zwrócić uwagę na następujące aspekty:

Wszyscy instruktorzy muszą posiadać certyfikat. Niezawodne certyfikaty to te wydane w szczególności przez państwowe Związki jak-Polski Związek Kiteboardingu (PZKite), czy niemiecki VDWS. Jeśli instruktor i szkoła posiadają niezbędną licencję to możesz być pewien/pewna, że jesteś w miejscu gdzie nauczą Cię bezpiecznie surfować.

Zwróć uwagę też na sprzęt zapewniany przez szkołę. Nie powinien być starszy niż jeden sezon i nie powinno być żadnych oznak zużycia, takich jak przetarte linki lub rozdarcia na materiale latawca. Dobra szkoła to też taka, gdzie poza samym pływaniem uczą również zagadnień bezpieczeństwa, takich jak profesjonalny montaż i demontaż sprzętu kitesurfingowego, prawidłowe startowanie i lądowania z użyciem odpowiednich sygnałów oraz ocena warunków atmosferycznych.

Zdecydowanie lepiej jest zarezerwować kurs, który trwa dłużej niż trzy dni. Oczywiście są one droższe niż kursy próbne, ale jest o wiele większe prawdopodobieństwo, że po pięciu/siedmiu dniach naprawdę będziesz w stanie zrobić start z wody i przepłynąć kilka metrów.

Oczywiście Kite Zone spełnia wszystkie wymienione powyżej aspekty i zapewnia jedne z najwyższych standardów szkolenia kitesurfingowego.

Standardowy kurs kitesurfingu składa się z czterech poziomów zaawansowania, podczas których nauczysz się:

  • Oszacowania obszaru pod kątem bezpiecznych warunków do uprawiania kitesurfingu
  • Zrozumienia kierunku, siły i podmuchów wiatru
  • Zrozumienia pływów, prądów i zagrożeń
  • Wyboru odpowiedniego sprzętu dla danych warunków
  • Ustawiania, przygotowania i pakowania sprzętu
  • Procedur bezpieczeństwa i postępowanie w sytuacjach awaryjnych
  • Startu z wody
  • Umiejętności przepłynięcia krótkiego dystansu i kontrola prędkości
  • Jak utrzymywać wysokość względem wiatru
  • Zasad prawa drogi na wodzie

Czy Kitesurfing jest bezpieczny ?

Kitesurfing staje się z roku na rok coraz bezpieczniejszy. Jeśli potrafisz pływać i posiadasz normalną sprawność fizyczną możesz spokojnie stawiać pierwsze kroki w świecie kite’a. Pamiętaj jednak, że żeby się nauczyć musisz odbyć profesjonalny kurs w licencjonowanej szkole. Tylko w taki sposób nauczysz się bezpiecznie kite surfować i jak uniknąć narażania siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Podsumowanie

Kitesurfing to niesamowity sport, którego każdy powinien spróbować! Mam nadzieję, że w tym przewodniku udało mi się przekazać Wam jak najwięcej porad jak rozpocząć przygodę z kite surfingiem. Jeśli ta lektura była dla Was interesująca koniecznie zerknijcie na nasze pozostałe poradniki z cyklu: Jak nauczyć się kitesurfingu?

Have no product in the cart!
0