fbpx

Latawiec do Kitesurfingu – Zakup pierwszego Kite’a część 1

Bartek | 23 Lut 2017

Latawiec do Kitesurfingu, a właściwie po prostu “Kite”, to obok deski największa inwestycja jaką przyjdzie nam poczynić kupując własny sprzęt. Wybór odpowiedniego Kite’a jest jedną z najtrudniejszych decyzji jaką przyjdzie nam podjąć na początku kariery Kitesurfera. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli, marek, kształtów i rozmiarów. Z tego prawdziwego kalejdoskopu kitów naprawdę ciężko wybrać latawiec do kitesurfingu, który spełni nasze wymagania. Zakup sprzętu kitesurfingowego to poważna inwestycja, a źle dobrany zestaw może nas zrazić do uprawiania tego sportu już na samym początku. W tym artykule postaram się przybliżyć różne modele latawców oraz na czym się skupić przy wyborze odpowiedniego sprzętu.

Bartek | 23 Lut 2017

Zakładając, że uczyłeś się niedaleko miejsca zamieszkania pod okiem doświadczonego instruktora to będzie on osobą do której powinieneś udać się po radę na pierwszym miejscu. Na wybór kite’a duże znaczenie mają Twoje własne predyspozycje fizyczne, waga, styl w jakim masz zamiar pływać oraz też co bardzo ważne akwen tzw. spot. Jeśli uczyłeś się na wyjeździe zagranicznym, a większość czasu zamierzasz pływać np. na Półwyspie Helskim powinieneś zacząć od zaznajomienia się z panującymi tam warunkami wiatrowymi i pogodowymi. Bardzo pomocne będą tu lokalne fora dyskusyjne oraz pomoc jaką zaczerpniesz od lokalnych szkółek i Kitesurferów. Większość producentów sprzętu posiada dla swoich latawców specjalne tabele, które pomogą Ci określić odpowiedni rozmiar kite’a w zależności od Twojej wagi i średniej siły wiatru.

Wiemy już, gdzie zamierzamy głównie pływać, zaznajomiliśmy się ze spotem, panującymi tam warunkami oraz zasadami. Pora wybrać właściwy sprzęt! Obecnie na rynku możemy wyróżnić 4 główne typy latawców.

Latawiec do Kitesurfingu typu: C-Shape (C-Shape, 5th line C-Shape)

Nazwa tego typu latawców pochodzi od kształtu litery C jaki przybierają kiedy wzbiją się w powietrze. Latawce o kształcie C nie posiadają również bridles przez co wszystkie linki podłączamy bezpośrednio do latawca. C-Shape nie zapewniają bardzo dużego zakresu na depowerze i znacznie trudniej je wystartować z wody niż latawce typu SLE. Te czynniki sprawiają, że są to latawce nie odpowiednie dla osób początkujących. Kształt typu C sprawia, że latawiec jest bardzo stabilny w powietrzu i pozwala na jego precyzyjne i dynamiczne sterowanie. C-Shape to idealny wybór dla zaawansowanych Kitesurferów oczekujących od kite’a dobrego zachowania podczas tricków unhooked i kiteloopów na dużej mocy. Pomimo, że latawce typu C były jednymi z pierwszych jakie pojawiły się na rynku, a rozwój sprzętu bardzo dynamicznie ruszył do przodu to jest to sprzęt wymagający dużo umiejętności od Kitesurfera, aby wyciągnąć z niego to co najlepsze. Zakup tego sprzętu na pierwszy latawiec do kitesurfingu może wiązać się ze sporymi frustracjami i spowolnić naukę.

Latawiec do Kitesurfingu typu: SLE – Support Leading Edge (Hybrid, Bow, Delta)

Nazwa SLE to skrót od Supported Leading Edge, latawce te posiadają bardziej spłaszczony profil w powietrzu, a od tuby głównej odchodzą linki (bridle). Głównymi zaletami latawców SLE jest duży zakres depowera oraz łatwe wstawanie z wody co sprawia, że są odpowiednie zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych już kitesurferów. Obecnie latawce do kitesurfingu SLE są najbardziej popularnymi kite’ami jakie spotkamy na spotach. Od czasu ich premiery w 2006 roku rozwój sprzętu dynamicznie przyspieszył znacznie ułatwiając naukę i czyniąc kitesurfing sportem dużo łatwiejszym, a co najważniejsze bezpiecznym.

Latawiec do Kitesurfingu typu: SLE/C-Shape [Bridled C-Shape]

Wielu producentów zauważywszy korzyści płynące z dodania dodatkowych linek do latawca (bridli) zaczęło eksperymentować z łączeniem latawców typu C z SLE. Zamontowanie bridli do C-Shapów sprawiło, że bardzo toporny sprzęt stał się bardziej przyjaznym i wszechstronnym dla użytkownika. Pomimo dodania bridli kształt litery C nadal sprawia, że jest to sprzęt mniej wszechstronny niż SLE, jednak stanowi doskonały wybór dla początkującego i średnio zaawansowanego Kitesurfera, który robi szybkie postępy i ma zacinki do freestyle’u.

Latawce foil takie jak Ozone Chrono czy Flysurfer Speed zostały zaprojektowane zarówno do używania na wodzie jak i na lądzie. Ten typ latawców jest bezkonkurencyjny kiedy przychodzi nam się zmierzyć z bardzo słabym wiatrem. Jednak używanie ich przy warunkach granicznych może być bardzo trudne i stanowić nie lada wyzwanie dla początkującego Kitesurfera. Również wystartowanie go z wody nie należy do najłatwiejszych zadań. Ich podstawową zaletą jest olbrzymi zakres wiatrowy oraz fakt, że zajmują bardzo mało miejsca i nie potrzeba pompki, żeby je przygotować do lotu. Mimo wszystko należy pamiętać, że nie jest to sprzęt odpowiedni dla osoby początkującej. Latawce typu Foil spotkamy najczęściej podczas zawodów Kite Racingu oraz wśród Snowkiterów.

Po wyborze odpowiedniego typu latawca pora na kolejną bardzo ważną decyzję czyli rozmiar.

W idealnym zakresie wiatrowym dla początkujących jakim jest przedział pomiędzy 12-20 węzłami latawiec od 10m² do 14m² powinien spisywać się bardzo dobrze. Osoba o wadze 90kg w takich warunkach potrzebowałaby 14m², natomiast zawodnik o wadze 70kg – 10m².
Duże latawce, powyżej 10m² są powolne i stabilne w powietrzu przez co dają osobom początkującym dużo czasu na reakcję i namysł. Mniejsze kite’y – (6-9m²) znajdują zastosowanie przy silnym wietrze reagują one bardzo dynamicznie w powietrzu i ich obsługa może być z początku frustrująca dla osoby bez doświadczenia. Jednak, kiedy nabierzemy wprawy mały i szybki latawiec daje bardzo dużo frajdy i możliwości.

Zapamiętaj:

• Im mocniej wieje tym mniejszego latawca potrzebujesz.
Cięższe osoby potrzebują większych latawców od lżejszych osób.

Jakie będą najczęściej występujące warunki na Twoim lokalnym spocie. Jeśli z góry wiesz gdzie będziesz głównie pływać porozmawiaj wpierw z lokalnymi kitesurferami i postaraj się określić generalną siłę wiatru i kierunek. Spytaj jakiego sprzętu przeważnie używają, zbierz różne opinie, to będzie stanowiło dobry punkt wyjścia przy wyborze odpowiedniego latawca do kitesurfingu.

• Dla osoby, która świeżo ukończyła kurs kitesurfingu najodpowiedniejszym przedziałem wiatrowym będzie zakres 12-20 węzłów (4-6Bft). Więcej niż 25 węzłów (7Bft) to wiatr za silny dla osób początkujących. Kitesurfing jest sportem extremalnym dlatego najpierw należu nabrać doświadczenia, a dopiero potem porywać się na wymagające warunki.

• Warto rozważyć zakup 2 ,a nawet 3 rozmiarów latawców, aby posiadać jak najwięszky zakres wiatrowy. W takich miejscach jak Półwysep Helski wieje niestety bardzo różnie i 1 latawiec będzie niestety nie wystarczający przez co stracimy wiele wietrznych dni.

• Większość topowych firm produkujących sprzęt do kitesurfingu posiada tabele wiatru dla poszczególnych modeli latawców. Z reguły stworzone są one dla osoby o średniej wadze 75kg. Korzystanie z takich tabeli jest bardzo pomocne przy wyborze latawca oraz pomaga oszacować jak duży jest zakres wiatrowy konkretnego modelu.

• Obecnie produkuje się sprzęt specjalnie dedykowany zarówno dla bardzo dobrze zbudowanych mężczyzn ważących nawet sporo powyżej 100kg jak i dzieci oraz drobnych kobiet.

Testuj sprzęt przed zakupem. Obejrzenie sprzętu i przepłynięcie się na nim daje odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań. Zakup sprzętu do kitesurfingu to zbyt poważny wydatek, żeby kupować go w ciemno. Większość poważnych szkół kitesurfingu posiada w swojej ofercie Centrum Testowe gdzie można przetestować przed zakupem sprzęt marek, z którymi współpracują.

• Nowy sprzęt po sezonie (Wrzesień-Październik) tanieje nawet o 40%, a używany 60%. Warto rozważyć zakup zeszłorocznego modelu zwłaszcza, że większość producentów od kilku lat zmienia bardzo niewiele w technologii. (Głównie kolory ;))

Jeśli masz jakieś wątpliwości przy zakupie sprzętu skorzystaj z naszej pomocy. Doradzimy niezależnie od tego czy korzystasz z naszej oferty, czy też trafiłeś na super okazję na allegro!  Zobacz też inne poradniki związane z doborem sprzętu: Trapez do kitesurfingu – jak wybrać odpowiedni trapez?  oraz Deska do kitesurfingu – zakup pierwszej deski.

Have no product in the cart!
0