fbpx

Surfing – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem nauki!

Ada | 01.04.2021

Surfing to jeden z najpopularniejszych sportów wodnych na świecie, który niesie za sobą ogromną dawkę adrenaliny i emocji. Dla jednych to sposób na aktywne spędzanie czasu, jednak dla jego miłośników często staje się filozofią, a nawet stylem życia.


W Polsce z roku na rok surfing cieszy się coraz większym zainteresowaniem, przyciągając ludzi z całego kraju nad Bałtyk. Panują tam wręcz idealne warunki do opanowania podstaw na desce. Jak zacząć przygodę z surfingiem i złapać swoją pierwszą falę? W tym poradniku przedstawimy Ci kilka najważniejszych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę, planując swój pierwszy wypad surfingowy.

Ada | 01.04.2021

Na czym polega surfing?

Idea surfingu jest prosta. Wszystko, czego potrzebujesz to deska, fala, pozytywne nastawienie i odrobina odwagi.


Na początku surferzy muszą przedostać się do miejsca, w którym łapie się fale (Line-up). Kolejnym krokiem jest wybranie tej odpowiedniej, czyli takiej, która załamuje się ładnie w konkretnym kierunku. Wtedy surfer leżący na desce zaczyna paddlować- wiosłować rękoma, aby zrównać prędkość z prędkością fali. Kiedy to nastąpi, unosi klatkę piersiową, wstaje i zjeżdża. Najpierw na wprost, potem w bok. Opanowanie podstaw, pozwala surferom na dalszy rozwój umiejętności i poszerzenie działań o skoki czy nowe manewry.


Surfing daje zarówno dużo radości, jak i jest olbrzymią nauką pokory. To coś więcej niż tylko sport to wartości, poszanowanie natury i współodpowiedzialność za świat, który nas otacza.

Jak przygotować się do surfingu?

Powinieneś wiedzieć, że surfing angażuje niemal wszystkie mięśnie naszego ciała. Dotyczy to w szczególności rąk, których praktycznie cały czas używa się do „wiosłowania” i łapania fal. Dobra kondycja to podstawa. Przed wybraniem się na spot, zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Pływanie na basenie, ćwiczenia wzmacniające mięśnie rąk i nóg, ułatwią Ci start.

Nie będzie zaskoczeniem, jak powiemy, że umiejętność pływania jest kluczowa wręcz obowiązkowa. Nie powinieneś bać się wody, warto natomiast czuć do niej respekt. W końcu stajesz oko w oko z żywiołem.

Jakiego sprzętu potrzebuje przyszły surfer?

Na początku swojej drogi surfingowej nie musisz martwić się zakupem sprzętu. W cenie szkolenia będziesz mieć zapewnione wszystko, co niezbędne, aby rozpocząć naukę.

Co ważne do surfingu potrzebujesz zdecydowanie mniej niż w przypadku kitesurfingu bądź windsurfingu. Podstawowym, a zarazem najważniejszym zaopatrzeniem przyszłego surfera jest przede wszystkim deska i pianka (W Polsce w sezonie wystarczy 4-5 mm grubości).

Czy potrzebuje lekcji, żeby nauczyć się surfować?

Absolutnie tak! Filmik instruktażowy, wskazówki znajomych nie nauczą Cię surfować. Musisz pamiętać, że jest to sport podwyższonego ryzyka. Wykwalifikowany instruktor zadba o odpowiednią rozgrzewkę, przekaże Ci niezbędną wiedzę i przez cały czas będzie dbał o Twoje bezpieczeństwo.

Surfing tak jak każdy inny sport należy uprawiać z głową, dlatego bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności nie wchodź sam do wody.

Gdzie zacząć swoją przygodę z Surfingiem?

Zapewne większość z nas myśląc o surfingu, wyobraża sobie bardziej egzotyczne kierunki, w których jest nielimitowany dostęp do fal. Jednak wcale nie trzeba wsiadać w samolot i lecieć nad ocean, aby rozpocząć naukę surfingu.

Półwysep Helski oferuje naprawdę dobre warunki, które umożliwiają rozpoczęcie przygody z surfingiem.

Nasza szkoła Paliki Surf nieprzypadkowo mieści się na Kempingu Chałupy 3, który jest zaraz przy wejściu na plaże „Chałupy 10”. Jest to jeden z najlepszych spotów surfingowych w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na ten temat.

Czy Surfing jest bezpieczny?

 

Nieważne czy jesteś początkujący, czy śmigasz od dawna na desce, pamiętaj o surfingowej etykiecie! Wchodząc do wody, musisz przestrzegać zasad, które zapewnią bezpieczeństwo Tobie i innym surferom. Instruktor podczas kursu zapozna Cię ze wszystkimi najważniejszymi regułami.

Na co należy zwracać uwagę?

  • Analizuj sytuacje i zachowaj zdrowy rozsądek
  • Wybieraj wolne fale
  • Kontroluj czy deska znajduje się blisko Ciebie, w przypadku mocniejszego uderzenia fali, nie zrobi krzywdy osobom znajdującym się obok
  • Naucz komunikować się z innymi surferami

Pamiętaj, że spadanie z deski jest wpisane w ten sport, dlatego nie poddawaj się i konsekwentnie pracuj nad swoją techniką.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając instruktora bądź szkołę surfingu?

Zwróć uwagę na to, czy w wybranej przez Ciebie szkole są certyfikowani instruktorzy, którzy mają odbyty kurs Ratownika Wodnego WOPR oraz posiadają krajowe bądź międzynarodowe uprawnienia do prowadzenia zajęć surfingowych. Jednym z najważniejszych certyfikatów jest ten wydany przez Międzynarodową Organizację Surfingu ISA.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest sprzęt oferowany przez daną szkołę oraz udogodnienia w jej obrębie: pianki, deski (Międzynarodowa Organizacja Surfingu ISA podaje, że wszelkie szkolenia powinny odbywać się na deskach typu soft top), dobra infrastruktura, sprzęt sanitarny oraz kabiny, w których można się komfortowo przebrać.

Podsumowanie

 

Surfing to sport, który daje poczucie pełnej wolności, uczy pokory i determinacji w dążeniu do wyznaczonych celów. Jeśli kochasz wodę, aktywność fizyczną, a wolny czas najchętniej spędzasz na świeżym powietrzu, koniecznie poznaj uczucie towarzyszące łapaniu fal podczas surfingu.

Have no product in the cart!
0