Chat with us, powered by LiveChat
Ada | 01.04.2021

Surfing – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem nauki!

Ada | 01.04.2021

Surfing to jeden z najpopularniejszych sportów wodnych na świecie, który niesie za sobą ogromną dawkę adrenaliny i emocji. Dla jednych to sposób na aktywne spędzanie czasu, jednak dla jego miłośników często staje się filozofią, a nawet stylem życia.


W Polsce z roku na rok surfing cieszy się coraz większym zainteresowaniem, przyciągając ludzi z całego kraju nad Bałtyk. Panują tam wręcz idealne warunki do opanowania podstaw na desce. Jak zacząć przygodę z surfingiem i złapać swoją pierwszą falę? W tym poradniku przedstawimy Ci kilka najważniejszych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę, planując swój pierwszy wypad surfingowy.

Na czym polega surfing?

Idea surfingu jest prosta. Wszystko, czego potrzebujesz to deska, fala, pozytywne nastawienie i odrobina odwagi.


Na początku surferzy muszą przedostać się do miejsca, w którym łapie się fale (Line-up). Kolejnym krokiem jest wybranie tej odpowiedniej, czyli takiej, która załamuje się ładnie w konkretnym kierunku. Wtedy surfer leżący na desce zaczyna paddlować- wiosłować rękoma, aby zrównać prędkość z prędkością fali. Kiedy to nastąpi, unosi klatkę piersiową, wstaje i zjeżdża. Najpierw na wprost, potem w bok. Opanowanie podstaw, pozwala surferom na dalszy rozwój umiejętności i poszerzenie działań o skoki czy nowe manewry.


Surfing daje zarówno dużo radości, jak i jest olbrzymią nauką pokory. To coś więcej niż tylko sport to wartości, poszanowanie natury i współodpowiedzialność za świat, który nas otacza.

Jak przygotować się do surfingu?

Powinieneś wiedzieć, że surfing angażuje niemal wszystkie mięśnie naszego ciała. Dotyczy to w szczególności rąk, których praktycznie cały czas używa się do „wiosłowania” i łapania fal. Dobra kondycja to podstawa. Przed wybraniem się na spot, zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Pływanie na basenie, ćwiczenia wzmacniające mięśnie rąk i nóg, ułatwią Ci start.

Nie będzie zaskoczeniem, jak powiemy, że umiejętność pływania jest kluczowa wręcz obowiązkowa. Nie powinieneś bać się wody, warto natomiast czuć do niej respekt. W końcu stajesz oko w oko z żywiołem.

Jakiego sprzętu potrzebuje przyszły surfer?

Na początku swojej drogi surfingowej nie musisz martwić się zakupem sprzętu. W cenie szkolenia będziesz mieć zapewnione wszystko, co niezbędne, aby rozpocząć naukę.

Co ważne do surfingu potrzebujesz zdecydowanie mniej niż w przypadku kitesurfingu bądź windsurfingu. Podstawowym, a zarazem najważniejszym zaopatrzeniem przyszłego surfera jest przede wszystkim deska i pianka (W Polsce w sezonie wystarczy 4-5 mm grubości).

Czy potrzebuje lekcji, żeby nauczyć się surfować?

Absolutnie tak! Filmik instruktażowy, wskazówki znajomych nie nauczą Cię surfować. Musisz pamiętać, że jest to sport podwyższonego ryzyka. Wykwalifikowany instruktor zadba o odpowiednią rozgrzewkę, przekaże Ci niezbędną wiedzę i przez cały czas będzie dbał o Twoje bezpieczeństwo.

Surfing tak jak każdy inny sport należy uprawiać z głową, dlatego bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności nie wchodź sam do wody.

Gdzie zacząć swoją przygodę z Surfingiem?

Zapewne większość z nas myśląc o surfingu, wyobraża sobie bardziej egzotyczne kierunki, w których jest nielimitowany dostęp do fal. Jednak wcale nie trzeba wsiadać w samolot i lecieć nad ocean, aby rozpocząć naukę surfingu.

Półwysep Helski oferuje naprawdę dobre warunki, które umożliwiają rozpoczęcie przygody z surfingiem.

Nasza szkoła Paliki Surf nieprzypadkowo mieści się na Kempingu Chałupy 3, który jest zaraz przy wejściu na plaże „Chałupy 10”. Jest to jeden z najlepszych spotów surfingowych w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na ten temat.

Czy Surfing jest bezpieczny?

 

Nieważne czy jesteś początkujący, czy śmigasz od dawna na desce, pamiętaj o surfingowej etykiecie! Wchodząc do wody, musisz przestrzegać zasad, które zapewnią bezpieczeństwo Tobie i innym surferom. Instruktor podczas kursu zapozna Cię ze wszystkimi najważniejszymi regułami.

Na co należy zwracać uwagę?

  • Analizuj sytuacje i zachowaj zdrowy rozsądek
  • Wybieraj wolne fale
  • Kontroluj czy deska znajduje się blisko Ciebie, w przypadku mocniejszego uderzenia fali, nie zrobi krzywdy osobom znajdującym się obok
  • Naucz komunikować się z innymi surferami

Pamiętaj, że spadanie z deski jest wpisane w ten sport, dlatego nie poddawaj się i konsekwentnie pracuj nad swoją techniką.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając instruktora bądź szkołę surfingu?

Zwróć uwagę na to, czy w wybranej przez Ciebie szkole są certyfikowani instruktorzy, którzy mają odbyty kurs Ratownika Wodnego WOPR oraz posiadają krajowe bądź międzynarodowe uprawnienia do prowadzenia zajęć surfingowych. Jednym z najważniejszych certyfikatów jest ten wydany przez Międzynarodową Organizację Surfingu ISA.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest sprzęt oferowany przez daną szkołę oraz udogodnienia w jej obrębie: pianki, deski (Międzynarodowa Organizacja Surfingu ISA podaje, że wszelkie szkolenia powinny odbywać się na deskach typu soft top), dobra infrastruktura, sprzęt sanitarny oraz kabiny, w których można się komfortowo przebrać.

Podsumowanie

 

Surfing to sport, który daje poczucie pełnej wolności, uczy pokory i determinacji w dążeniu do wyznaczonych celów. Jeśli kochasz wodę, aktywność fizyczną, a wolny czas najchętniej spędzasz na świeżym powietrzu, koniecznie poznaj uczucie towarzyszące łapaniu fal podczas surfingu.

Have no product in the cart!
0