fbpx

Wingfoil / wingsurfing – nowa forma wrażeń!

Ada | 25.01.2022

Wingfoil / Wingsurfing jest stosunkowo nowym sportem wodnym, który łączy w sobie cechy typowe dla kitesurfingu, windsurfingu oraz foilboardingu. Pozwala osiągnąć zupełnie nowy poziom emocji, dzięki lewitacji nad powierzchnią wody. Nic więc dziwnego, że zyskał grono miłośników na całym świecie.

Ada | 25.01.2022


Czym właściwie jest wingfoil?

Wingfoil jest sportem wodnym, którego siłą napędową jest wiatr. Do jego uprawiania potrzebujesz specjalnej deski (foil) oraz skrzydła (wing). Polega on na wykorzystaniu siły wiatru i praw hydrodynamiki, w konsekwencji której dochodzi do tzw. lewitacji. Choć brzmi to dość skomplikowanie, ta dyscyplina jest naprawdę bardzo przystępna i każdy jest w stanie się jej nauczyć. Dzięki lekcjom pod okiem instruktora poczujesz się pewnie i już po kilku zajęciach będziesz mógł samodzielnie lewitować oraz cieszyć się poczuciem wolności.


Gdzie najlepiej pływać na wingfoil’u?

W odróżnieniu od kitesurfingu, czy windsurfingu, wingfoil można uprawiać na każdym akwenie i w niemal każdych warunkach, co daje duże pole manewru. Nie musisz lecieć nad ocean ani codziennie sprawdzać prognozy wiatrowej. Wystarczy niewielki podmuch (nawet 7-8 węzłów), dowolny zbiornik wodny i możesz zaczynać zabawę. Jeśli jesteś osobą początkującą, wybieraj obszary wodne o małym zafalowaniu, dzięki temu bez problemu utrzymasz równowagę i szybciej zrobisz progres na desce. Jednym z najlepszych miejsc do rozpoczęcia przygody z wingfoil’em będzie niewątpliwie Zatoka Pucka, która proponuje piękny, szeroki i co najważniejsze płytki akwen. To właśnie tam mieści się nasza szkoła Kite Zone, w której prowadzimy szkolenia.


Czy wingfoil jest bezpieczny?

Zapewne wiele osób się zdziwi, ale to jeden z bezpieczniejszych sportów wodnych! Oczywiście nie zwalnia to z myślenia, zachowania czujności, czy przestrzegania reguł panujących w wodzie. Tak samo, jak w przypadku każdego innego sportu, trzeba podejść do niego z głową. Jak to działa? Za pomocą leasha (linki) przymocowujemy skrzydło winga powyżej naszego nadgarstka. W przypadku nawet mocniejszych szkwałów wystarczy szybko puścić winga, dzięki czemu błyskawicznie straci prędkość, co daje nam nad nim całkowitą kontrolę. Czasami zdarza się, że podczas sesji nagle przestanie wiać, wtedy pojawia się obawa o powrót na brzeg, jednak w tym przypadku nie ma nic prostszego. W takiej sytuacji należy owinąć leash na wysokości brzucha, następnie położyć się na desce (dokładnie tak jak robią to surferzy) i paddlować (wiosłować rękoma) w kierunku wyjścia. Pomimo tego, że prawdopodobieństwo uderzenia o foila jest zdecydowanie mniejsze, niż w przypadku pozostałych dyscyplin foilowych, to obowiązkowo podczas pływania należy mieć kask oraz kamizelkę asekuracyjną.

Jak wygląda nauka Wing foil’a?

Wydawać się może, że wing foil nie jest najłatwiejszy w nauce, ale to nieprawda. Osoby mające doświadczenie w kitesurfingu bądź windsurfingu bez problemu złapią wingowego bakcyla, a widoczny progres przyjdzie bardzo szybko. Niektórzy już nawet po pierwszej godzinie zaliczają swoje pierwsze lewitacje. Początkujący, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z żadnym sportem wodnym, będą potrzebować nieco więcej czasu, aby zrozumieć, o co chodzi w wingfoilu. Zajęcia możemy podzielić na część teoretyczną oraz praktyczną.


Etap pierwszy:

  • Wykład teoretyczny,
  • Omówienie budowy winga, pompowanie, składanie,
  • Nauka sterowania wingiem na brzegu lub w wodzie (bez deski),
  • Nauka sterowania wingiem na SUP’ie lub innej wypornej desce


Etap drugi:

  • Nauka utrzymywania równowagi.

*Pierwsze próby lewitacji warto przeprowadzić za motorówką przy niedużej prędkości. Dzięki temu możesz w stu procentach skoncentrować się na równowadze oraz poprawnej technice, co tylko przyśpieszy naukę.


Etap trzeci:

  • Pierwsze starty z wingiem i foilem,
  • Utrzymywanie wysokości i sterowanie wingiem,
  • Doskonalenie umiejętności.

Pamiętajcie o tym, że nauka wingfoila powinna odbywać się pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Kompetentna osoba zadba nie tylko o Twoje bezpieczeństwo, ale również pokaże Ci jak prawidłowo pływać, aby nie wyrobić sobie złych nawyków.
Wingfoiling to zupełnie nowa dawka emocji i wrażeń. Jesteśmy pewni, że jak raz spróbujesz, to tak, jak my zakochasz się w tym niezwykłym sporcie! Wraz z pierwszą lewitacją, poczujesz zew wolności i poddasz się zabawie.
PS Uprzedzamy, że wingfoiling jest uzależniający! Wpadnij do nas i na własnej skórze przekonaj się, jaka to frajda.
Do zobaczenia!

Have no product in the cart!
0