fbpx

Trapez do Kitesurfingu – Jak wybrać odpowiedni trapez część 1

Bartek | 24 Lut 2017

Trapez do Kitesurfingu opasa zawodnika i podpina go bezpośrednio do drążka sterowniczego (baru) przez co możemy bezpośrednio kontrolować moc latawca, znacząco odciążając prace górnych partii ciała takich jak ręce i plecy. Bez trapezu sterowanie latawcem byłoby niemal niemożliwe. Dzięki tej uprzęży jesteśmy w stanie pływać na kitesurfingu przez wiele godzin wykonując przeróżne ewolucje będąc jednocześnie podpiętymi do latawca, kontrolując w pełni jego moc i pracę. Jednym z elementów trapezu jest leash, który podpinamy do specjalnie przystosowanego do tego miejsca (zazwyczaj jest to metalowe kółeczko, na którymś z boków), a następnie łączymy z linką systemu bezpieczeństwa odchodzącą od baru. Trapez do Kitesurfingu zazwyczaj wykonany jest z neoprenu i gąbki, tak obu wygodnie opasać plecy użytkownika. Materiał z przodu łączy się z metalowym hakiem, który podpinamy do chicken loopa odchodzącego od baru.

Bartek | 24 Lut 2017

Na rynku występuje wiele rodzajów trapezów, dzięki czemu każdy znajdzie model odpowiedni dla swojej budowy ciała. Wybór trapezu do kitesurfingu to bardzo indywidualna kwestia, w której bardzo duże znaczenie ma właśnie nasza budowa ciała, predyspozycje fizyczne oraz różne przewlekłe dolegliwości pleców, które można wyeliminować stosując odpowiednią uprząż.

Który typ trapezu do kitesurfingu wybrać ?

Z pośród najbardziej popularnych typów trapezów do kitesurfingu wyróżnimy:

Waist (biodrowy)

Seat (siedzący)

Vest (trapez z kamizelką)

Trapez biodrowy jest najbardziej popularnym typem trapezu dostępnym na rynku. Zapewnia największą swobodę podczas pływania oraz wykonywania przeróżnych ewolucji. Trapez siedzący dzięki dolnym paskom ma niżej osadzony środek ciężkości przez co stanowi świetne rozwiązanie dla osób posiadających problemy z plecami, zwłaszcza z ich dolnymi partiami. Trapez do kitesurfingu typu vest to połączenie trapezu biodrowego z kamizelką asekuracyjną. Jest to najrzadziej spotykany typ uprzęży. Dzięki zintegrowaniu trapezu i kamizelki zapewnia wygodę oraz dodatkowo chroni przed uderzeniem i unosi nas na wodzie.
&nbsp

Zapamiętaj:

• Wybierz odpowiedni rozmiar. Najczęściej popełnianym błędem jest zakup za dużego lub za małego trapezu. Za duży trapez podczas pływania będzie nam podchodził na wysokość klatki piersiowej natomiast za mały będzie się nieznośnie wżynał w biodra i żebra.

• Skorzystaj z pomocy doświadczonego sprzedawcy w sklepie. Zmierz dużą liczbę różnych modeli, daj sobie dużo czasu do namysłu. Pochodź przez jakiś czas w trapezie, w sklepach często są specjalne drążki na których można symulować podpięcie do baru.

• Mierząc trapez miej na sobie tylko koszulkę. Dodatkowe warstwy ubrań będą przekłamywać Twoje wymiary. Zapnij dokładnie wszystkie paski. Sprawdź czy trapez nie podchodzi i czy nigdzie nie ugniata.

• Sprawdź czy trapez jest wyposażony w nożyk do przecinania linek. Co prawda nożyki te często wypadają podczas pierwszych sesji na wodzie jednak jeśli zabezpieczymy go dodatkową linką może być bardzo pomocny w sytuacji gdy linki oplotą nasze ciało.

• Leash co prawda zakupujesz razem z barem jednak jest on integralną częścią trapezu. Podczas sesji będziesz zmieniać latawce, jednak leash zawsze będzie przypięty do Twojego trapezu. Zawsze miej pewność, że strona ze zrywką jest przypięta do trapezu, nie do linki bezpieczeństwa!

Zobacz inne poradniki związane z doborem sprzętu: Latawiec do kitesurfingu – zakup pierwszego kite’a oraz Deska do kitesurfingu – zakup pierwszej deski.

Have no product in the cart!
0