fbpx

Deska do kitesurfingu – zakup pierwszej deski kite

Bartek | 23 Lut 2017

Deska do kitesurfingu jest na równi ważna co do wyboru pierwszego latawca do kitesurfingu. Najczęstsze pytanie jakie słyszymy od naszych kursantów dotyczy wymiarów jakie powinna mieć deska do kitesurfingu. Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie należy do najtrudniejszych, jednak jest kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę, aby czerpać jak najwięcej przyjemności z nowego zakupu. W tym artykule przedstawię kilka kryteriów jakimi należy się kierować przy wyborze deski oraz zaprezentuję najpopularniejsze rodzaje desek do kitesurfingu dostępne obecnie na rynku. Decydując się na zakup deski koniecznie zajrzyjcie do naszego sklepu kitesurfingowego gdzie znajdziecie bogaty wybór desek wiodących producentów takich jak: Cabrinha, F-One, Xenon, SU-2 i Shinn!

Bartek | 23 Lut 2017

Na pierwszej desce przede wszystkim musimy czuć się pewnie. Powinna zapewniać nam stabilność podczas pływania oraz wybaczać błędy techniczne, które niestety są rzeczą częstą na początku przygody z Kitesurfingiem. Dokonując zakupy warto jednak pochylić się nad modelami przeznaczonymi ciut ponad nasze umiejętności, gdyż postępy w tym sporcie idą naprawdę szybko i deska stricte do nauki może szybko zacząć być dla nas niewystarczająca.

Podczas kursu kitesurfingu będziesz na początku używać bardzo dużych desek przeznaczonych do nauki pierwszych startów. Takie deski charakteryzują się dużą wypornością i zdecydowanie ułatwiają pierwsze ślizgi z wiatrem. Im większa deska tym mniej mocy generowanej przez latawiec potrzebujemy dlatego na pierwszych godzinach startów z deską będziesz mieć do czynienia z dużymi deskami słabo wiatrowymi oraz zdepowerowanym latawcem. W momencie kiedy nauczysz się płynnie pływać w prawo i w lewo przyjdzie czas na zmianę deski.

Która deska do kitesurfingu będzie dla mnie odpowiednia ?

Deski możemy pogrupować w następujący sposób:

Light Wind Monster Kiteboards: 150-170cm 

Xenon Plank 156 x 45cm jest jedną z najlepszych desek słabo wiatrowych na rynku. Świetnie idzie na wiatr co udowodnił nasz instruktor – Klimek Liwski wygrywając na niej Mistrzostwa Polski Twin Tip Race 2019!

Ten rodzaj desek jest zazwyczaj bardzo płaski, szeroki i nie posiada prawie w ogóle rockera czyli wygięcia deski od jednego końca do drugiego. Jest to deska do kitesurfingu popularnie zwana drzwiami ze względu na jej duże gabarety. Te deski umożliwiają pływanie pod wiatr nawet przy bardzo granicznych warunkach. Stanowią doskonałą alternatywę na popularne w Polsce warunki graniczne oraz są dobrym rozwiązaniem dla bardzo dobrze zbudowanych zawodników.

All Around Big Board: 140-150cm

Tutaj doskonale sprawdzą się deski jak: F-One ONE i większe rozmiary modeli Cabrinha Spectrum i Xenon Rayo

Najpopularniejsza deska do nauki pierwszych startów oraz doskonały wybór dla cięższych osób ukierunkowanych na freeride.  Posiada zazwyczaj trochę większy rocker niż deska słabo wiatrowa. Im szersza tym lepiej będzie sobie radziła na słabym wietrze, jednak będzie wtedy gorzej spisywać się na chopie (małe falki).

Every Day Performance Kiteboard: 135-142cm

F-One Trax ESL, Cabrinha Spectrum i Xenon Rayo to modele nad, którymi warto się pochylić kiedy szukamy uniwersalnej deski

Deski zarówno do wyczynowego pływania jak i freeridu. Do tej kategorii można zaliczyć kilka podgrup. Każdy producent ma do zaoferowanie w niej przynajmniej kilka modeli desek. Jeśli myślisz o pływaniu w warunkach mocnego wiatru (powyżej 12 węzłów) to jest to kategoria, na której należy się skupić. Pierwsza deska powinna być odrobinę powyżej Twoich umiejętności, gdyż to właśnie na tej rodzinie desek robimy największe postępy.

High Wind/Light Weight Rider: 126-135cm

Kiedy wiatr wieje na prawdę mocno pojawia się silny chop, na którym spisują się dobrze wąskie deski. W takich warunkach zapewniają one lepszą kontrolę. Jest to również dobry wybór dla lżejszych osób i dzieci.

Surfboard

Cabrinha Double Agent to doskonała propozycja dla osób, które rozpoczynają przygodę z deskami typu surfboard. Jej drewniana konstrukcja sprawia, że jest bardzo wytrzymała, co jest niezwykle istotne podczas nauki na surfboardzie. Double agent to również deska foil, do której możemy zamontować skrzydło!

Deska do kitesurfingu łudząco podobna do deski surfingowej jednak od niej mniejsza. Często też posiada strapy ułatwiające utrzymanie na niej równowagi. Podobnie jak deski surfingowe do klasycznego surfingu przeznaczona jest do pływania na falach, jednak znajduje wielu miłośników, którzy pływają na tej desce również na płaskim akwenie.

Foil

Cabrinha w sezonie 2020 znacznie powiększyła kolekcję foil i nadal oferuje bardzo dobre skrzydła w najlepszej cenie na rynku! W naszym sklepie znajdziecie też zestawy innych producentów jak F-One czy Shinn. 

Najnowszy Kitesurfingowy wynalazek, który hitem znajduje rzeszę miłośników. Doskonała alternatywa na baardzo słaby wiatr (6-12 węzłów). Foil to inaczej hydroskrzydło. Jest to specjalny stelaż mocowany do deski typu Surfboard, który umożliwia nam pływanie ponad taflą wody. Pływanie na Foilu stanowi jednak bardzo duże wyzwanie nawet dla zaawansowanych Kitesurferów dlatego zdecydowanie nie jest to dobry wybór dla osób początkujących.

Większość osób znajdzie dla siebie idealną deskę w grupie: All Around Big Board lub Every Day Performance Kiteboard.


Przy wyborze deski kite pamiętaj o:

Im więcej ważysz tym większą deskę potrzebujesz.

• Surferzy, Wakeboardziści, Snowboardziści będą znacznie szybciej uczyć się startów z deską co za tym idzie szybciej dorosną do docelowej deski. W takim wypadku lepiej kupić deskę trochę ponad umiejętności, aby uniknąć konieczności wymiany deski po krótkim czasie.

• Decydując się na zakup warto pomyśleć nad używanymi deskami. Deska do Kitesurfingu niemal w ogóle się nie zużywa, a cena używanej deski potrafi być nawet dwa razy niższa od nowej.

• Sprawdź dokładnie warunki na jakich będziesz głównie pływać. Ułatwi Ci to wybór odpowiedniej deski.

• Testuj jak najwięcej desek. Pomoże Ci to w znalezieniu odpowiedniego modelu. Deski testowe można również kupić w bardzo okazyjnych cenach.

Zobacz inne poradniki związane z doborem sprzętu: Latawiec do kitesurfingu – zakup pierwszego kite’a oraz Trapez do kitesurfingu – jak wybrać odpowiedni trapez?.

Have no product in the cart!
0